دکتر گلاب‌کش مدیرعامل شرکت ره‌آورد سازندگی آزادگان در جلسه ای که با حضور سرپرستان کارگاه‌ها و مدیران پروژه‌های این شرکت تشکیل شد ضمن اشاره به این مطلب که مجموعه‌ی شرکت برای آزادگان است. آنها به گردن ما حق دارند . به عبارتی فعالیتهای شرکت برای کسانی است که با ایثار و از خود گذشتگی سالهای زیادی از عمرشان را در طول جنگ تحمیلی در اسارت دشمن به سر برده اند ، بنابراین لازم است به گونه ای فعالیت کنیم که نتایج مثبت آن نصیب این عده باشد . وی در ادامه افزود : باید تلاش کنیم با مدیریت هزینه‌ها ، برای شرکت سودآوری داشته باشیم . انتظارم از دوستان این است که هر هفته ، درصد پیشرفت فیزیکی پروژه‌هایشان را اعلام کنند . اگر عقب افتادگی هم در روند اجرای پروژه وجود دارد اعلام کنند . باید برنامه‌ی مدونی وجود داشته باشد. هر هفته باید گزارش چگونگی پیشرفت پروژه‌ها با دقت ارایه شود . مسوول هر پروژه باید روزانه پیشرفت کارها و مراحل انجام شده یا باقی مانده را با عکس در سایت شرکت بفرستد . گزارش‌های روزانه باید منطبق با تعداد نیروهای مشغول به کار در هر کارگاه باشد . اگر مشکلاتی وجود دارد باید اطلاع داده شود . می‌توانید این مشکلات را به‌طور کتبی اطلاع دهید و پیگیر باشید تا مرتفع شود . لازم است ماهانه گزارش مصوری از اقدامات انجام شده را با عکس ارسال کنید . اگر به موازات انجام روند امور ، کار خاص دیگری انجام داده باشید ، آن را هم با مستندات در قالب گزارش بفرستید . لازم نیست عکسهایی که همراه گزارش‌ها ارسال می‌کنید زیاد باشد ، چند عکس با کیفیت کفایت می‌کند . عکسهایی که دارید را به شکل فایل ارسال کنید تا در خبرنامه و سایت (سامانه‌) شرکت استفاده شده و انعکاس داده شود . حتماً یک بانک اطالاعاتی از پیمانکاران داشته باشید ، چه پیمانکارانی که خوب کار کرده و سوابق مثبتی دارند یا پیمانکارانی که کارشان رضایت بخش نبوده و نیست .

*ارتباط خوب و درست با کارفرما از شاخص‌های ارزیابی عملکرد است*

ایشان در ادامه اضافه کردند : هر روز با مدیران خود در ارتباط باشید . مشکلات پروژه ها را چه کتبی و چه شفاهی منعکس کنید . اگر در کارگاه مشکلاتی وجود داشته باشد ، ابتدا سعی کنید خودتان آن را حل کنید و اگر نشد ، به شرکت اطلاع دهید . در سایت شرکت برای هر پروژه جای خاصی پیش بینی شده که بایستی اطلاع هر پروژه همراه با عکسهای مربوط به آن روزانه در سایت قرار داده شود . به صورت وضعیت‌ها باید توجه خاص داشته باشید . هر اقدامی که انجام می‌شود باید در راستای منافع شرکت باشد . بایستی هزینه‌های کارگاه و میزان کارکردها مشخص باشد و این‌که آیا سود کرده ایم؟ یا ضرر . اگر ضرر دهی داشته یا داریم علت آن چه بوده؟ سریعاً به فکر رفع و اصلاح آنها باشیم . علل زیان دهی را پیدا کرده و در صدد رفع آن باشیم .

*لازم است از وضعیت و موقعیت منطقه ای که پروژه در آن اجرا می‌شود مطلع باشید*

هریک از پروژه ها باید در زمان تعیین شده به اتمام برسد . دقت کنید که بودجه‌ی تخصیص یافته برای اجرای پروژه به درستی هزینه شود . در کارتان خلاق و نوآور باشید . در بعضی از پروژه های حاضر خلاقیت ها مشهود است . معاون فنی و اجرایی شرکت باید با درنظر گرفتن شاخص ها یا معیارهایی ، سرپرست کارگاه‌های خلاق را تشویق کند . خبرنامه‌ای انتشار یافت که برایتان ارسال خواهد شد . سعی کنید برای انتقال تجارب به یکدیگر علاوه بر ارتباط هایی که خواهید داشت ، آنها را در قالب مقاله یا یادداشت برای درج در خبرنامه ارسال کنید . با خبرنامه ارتباط داشته باشید و چون انتشار آن ماهانه است و فرصت دارید در نتیجه هر نظر یا پیشنهاد یا انتقاد سازنده ای دارید آن را منعکس نمایید . ایراد دیگری که بعضاً مشاهده می‌شود عدم ارتباط خوب سرپرست‌های کارگاه‌ها با کارفرما هاست . کارفرما ممکن است آگاهی و علم کافی در مسایل مربوط به ساختمان را نداشته باشد ، درنتیجه لازم است با ارتباطاتی که برقرار می‌کنید موضوعات و مسایل گوناگون در این زمینه را حل و فصل نمایید . لازم است همانطور که اشاره شد از بودجه‌ی پروژه و تأمین اعتبارات آن مطلع باشید . وقتی اعتبار یا بودجه‌ی معینی برای پروژه‌ی تان تعریف می‌شود ، لازم است متعهد به اجرا و انجام آن باشید .

*باید در کارتان خلاق و نوآور باشید*

موضوع دیگری که مهم است و باید مدنظر قرار داشته باشد بحث ایمنی کارگاه هاست . حتماً ایمنی کارگاه ها را جدی بگیرید و رعایت کنید . علی رغم وجود پاره ای از مشکلات در امور اجرایی پروژه ها ، موضوع ایمنی کارگاه را به دقت رعایت کرده و اجرا کنید . بیمه هم موضوع دیگری است که باید مورد توجه بوده و هیچ کارگاهی نباید بدون بیمه باشد . از قراردادهای کلی و جزیی پیمانکاران و کارفرماها اطلاعات کافی داشته باشید . کسانی که کار ساختمانی انجام می‌دهند باید از وضع بازار با خبر باشند . از هر کاری که قرار است در پروژه های انجام شود ، از کار نما گرفته تا مساحت اتاق‌ها و سطح زیربنا و … لازم است اطلاعات منطقه ای داشته باشید . به عبارت دیگر باید از وضعیت و موقعیت منطقه با خبر باشید . لازم است همواره از وضع بازار مسکن در محدوده‌ی پروژه ای که مسوولیتش را بر عهده دارید مطلع باشید . برای این که این اطلاعات را به دست بیاورید ، می‌توانید از مشاورین املاک ، سازندگان منطقه و استفاده کنندگان از واحدهای ساخته شده استفاده کنید . شرکت قصد دارد از این پس پروژه‌ها‌ی دیگری را در دستور کار قرار ندهد ، چراکه بایستی پروژه‌های موجود را با سرعت و کیفیت قابل قبول به اتمام برساند . اگر همین پروژه ها را به درستی انجام دهیم ، قطعاً کارهای جدیدتری برایمان ایجاد خواهد شد . مثلاً اگر پروژه هایی مثل ارومیه ، اصفهان ، گرمدره یا قم را به درستی و سرعت کافی به اتمام برسانیم ، بی شک دیگران نیز برای اجرای طرح ها یا پروژه هایشان به ما مراجعه خواهند کرد . همه موظفند پای کار باشند و بر تمامی مراحل اجرای پروژه نظارت کرده و حضور فعال داشته باشند .

*ایمنی کارگاه ها بسیار جدی است. حتماً نکات ایمنی را در کارگاه‌ها رعایت کنید*

گفتنی است در ادامه‌ی این جلسه شرکت کنندگان و حاضرین ، دیدگاه ها ، نظرات و خواست هایشان را مطرح کردند و مدیران شرکت در جریان مشکلات قرار گرفتند و مقرر شد نسبت به رفع آنها اقدامات لازم به عمل آورند. لازم به یادآوریست که این نشست‌ها به صورت ماهانه تشکیل شده و مسایل و مشکلات مربوط به پروژه‌ها با حضور سرپرست کارگاه‌ها و مدیران پروژه‌ها بررسی و مرتفع خواهد شد.